A+ A A-
  • Written by Марина Пирожук
  • Hits: 6090

Два Віктора на війні з Юлею

{jcomments on}Публічна боротьба Президента Віктора Ющенка з прем' єр-міністром Юлією Тимошенко стала, схоже, політичним кредо глави держави. Без критики Тимошенко не обходиться жодна президентська прес-конференція чи виступ. Вона персонально, з його слів, винувата в усьому поганому, що відбувається у світі – від глобальної економічної кризи до відсутності марлі у аптеках та масової вакцинації українських громадян. Епідемія грипу стала черговим інструментом для посилення дій на війні з Тимошенко не лише з боку Ющенка, а й з табору Януковича. Обидва звинувачують уряд у неготовності до епідемії грипу та нездатності управляти економікою країни. При цьому Президент відмовляється підписати постанову про виділення мільярда гривень на боротьбу з грипом, зате над законом про підвищення соцстандартів, за вимогою Януковича, глава держави ставить свій автограф.  

На урядовому засіданні прем'єр-міністр закликала Президента невідкладно підписати закон, який передбачає виділення мільярда гривень на боротьбу з грипом, звинувативши при цьому главу держави в блокуванні діяльності уряду у боротьбі з епідемією. Непідписання цього закону, за її словами, гальмує роботу із закупівлі необхідних лікарських засобів і медичного обладнання . Тимошенко наголосила, що без отримання необхідної кількості фінансових ресурсів, боротьба з епідемією неможлива. «Ми вважаємо, що діяльність Президента, коли він свідомо не підписує закон про виділення коштів на боротьбу з епідемією, за який проголосували майже всі депутати в парламенті ... є прямою діяльністю проти України...Я хочу запитати, де мораль у того президента, який таким шляхом зупиняє боротьбу з епідемією і хто буде відповідати. І чому таким чином хочуть повернутися до надзвичайного стану", -запитувала Прем'єр .

Доки уряд вирішував проблему епідемії, Віктор Ющенко сидів на гарячій лінії у газеті «Комсомольська правда в Україні», тому з відповіддю не забарився. Він зокрема наголосив, що не збирається підписувати закон, яким передбачено мільярд гривень на боротьбу з грипом, а заклики Тимошенко він оцінив як шантаж."Не треба мене шантажувати. У мене є право президента і я його застосую", - сказав він..

Президент також звинуватив уряд в тому, що той не провів вакцинацію перед епідемією.Мовляв уряд цілковито програв програму вакцинації, внаслідок чого країна зустріла два сезонних грипи без імунізації.

Деперсоніфікація закидів Президента щодо відсутності вакцинації виглядає не зовсім чесною. Адже охорона здоров'я в коаліційному уряді- це якраз квота НУНС, тобто президентська. Попри колегіальну відповідальність уряду, за медицину відповідає передовсім Міністерство охорони здоров'я, яке очолює Василь Князевич ( квота «Нашої України» і персональна рекомендація, а отже і відповідальність Президента). І Ющенко разом з Тимошенко, до речі, мали б запитати у пана Князевича, чому Мінохорони здоров'я не провело вакцинацію громадян, якщо так справді було і чому Міністерство недостатньо докладає зусиль для приборкання епідемії. Своє слово на захист уряду зобов'язаний сказати і міністр Василь Князевич, якщо президентські закиди є безпідставні, або ж піти у відставку, якщо президент має рацію.

Безкінечні суперечки Ющенка з Тимошенко довкола дієздатності і професійності уряду є м'яко кажучи дивними. Половина членів уряду – це люди президента, делеговані туди або особисто Ющенком або ж підопічними йому партіями згідно коаліційних правил. Однак Президент про це воліє не говорити. Не дуже стараються виправдатися й підвладні президенту міністри. Виходить, що Президенту вигідно будь-яку проблему виконавчої влади використати проти Тимошенко, а профільним «президентським» міністрам вигідно зберегти портфелі будь-якою ціною. Чи не тому Президент говорить про необхідність закупівлі вакцини, а, з іншого боку, блокує постанову, яка передбачає кошти на боротьбу з епідемією? Де позиція Міністерства охорони здоров»я і особисто пана Князевича з цього приводу?

Не менш абсурдними є дії і аргументи Президента й щодо підписання закону про збільшення соціальних виплат. Постанову про виділення мільярда гривень для подолання епідемії грипу Президент відмовився підписати, мотивуючи побоюванням емісії зайвої гривні. Натомість закон про підвищення соціальних стандартів, який передбачає додаткові місячні мільярдні видатки глава держави підписав. Всупереч вимогам Міжнародного валютного фонду. І на догоду лідеру опозиції і ще одному конкуренту Тимошенко –Віктору Януковичу. Відтепер Янукович їздить регіонами і не лише критикує уряд за його недієздатність в умовах епідемії грипу , а й звітує про свої великі подвиги на шляху до сердець виборців- про підвищення соцстандартів. Де ці кошти відшукати, не знає поки що ані Ющенко, ані Янукович. Обидва щоправда обіцяють щось придумати.

Ющенко довірена особа Януковича?

Союзництво Ющенка з Януковичем у справі грипу та соцстандартах викликало не лише обурення, а й різні підозри у БЮТ. Представник Блоку Тимошенко Сергій Соолєв заявив, що Президент України Віктор Ющенко та лідер Партії регіонів Віктор Янукович спільно працюють на повну дестабілізацію ситуації в Україні, аби запровадити надзвичайний стан та скасувати президентські вибори. Він закинув Президентові, що той однією рукою «за поданням Партії регіонів та особисто Януковича підписує дірку в бюджеті на 8 млрд. гривень цього року і на 80 млрд. гривень в наступному , і паралельно робить заяву, що не підпише виділення 1 млрд. гривень на закупівлю вакцин та відповідного обладнання» через брак коштів у бюджеті.

«Більш цинічної заяви Президента... важко уявити. Заяви Президента з приводу розкручування інфляції урядом на фоні підпису Ющенка під законом, який, фактично, зриває систему виплати пенсій, заробітних плат та призводить до тотального безробіття, або, як альтернатива, - до розкручування інфляції», - сказав депутат УНІАН.

А колега Соболєва, заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко заявив, що глава держави використовуючи вето як інструмент боротьби проти уряду, насправді використовує його, як інструмент боротьби проти суспільства та проти України.

Томенко наголосив, що урядовий законопроект про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» (щодо забезпечення усіх лікарень країни необхідними ліками та обладнанням для діагностики хвороби та протидії поширення епідемії грипу), є надзвичайно важливий і для виконання рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я.

«На жаль, включившись в передвиборчу кампанію, Віктор Ющенко з Президента України все більше перетворюється не просто в кандидата в президенти, а радше в довірену особу Віктора Януковича, який максимально використовує інструмент вето вже не тільки проти головного опонента – Юлії Тимошенко, а й проти країни», - цитує Томенка його прес-служба.

Президентсько-прем'єрська війна небезпечна для країни

Регулярність президентсько-прем'єрської війни не лише втомила країну. Вона стає небезпечною. Лідери країн ЄС неодноразово заявляли, що не розуміють природи протистояння українських керівників, вказуючи при цьому відверто, що така Україна нікому не цікава і не потрібна. Тепер Україна ризикує зіпсувати ще й стосунки з Міжнародним валютним фондом, співпраця з яким не лише важлива наразі, а й вважається формальною ознакою демократичності країни. Ухвалення парламентом закону про підвищення соціальних стандартів і підписання його главою держави суперечить домовленостям у співпраці України з МВФ і ставить під загрозу подальшу співпрацю з Фондом..

Уряд планує оскаржити у Конституційному Суді закон про підвищення соцстандартів, оскільки без економічних можливостей це, за його даними, призведе до непрогнозованих наслідків. «Це може привести до знищення системи оплати навіть тих соціальних стандартів, які на сьогодні діють, і з великими зусиллями уряду стабільно виплачуються», - заявляє Тимошенко.

А директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський своєю чергою зауважує, що припинення співпраці Міжнародного валютного фонду із Україною негативно позначиться на іміджі країни.

«Україна позиціонує себе в цій ситуації як країна, що не має єдиної точки зору на економічну політику й не може реалізовувати відповідні міжнародні домовленості. Це дуже погано з урахуванням того, що на сьогодні Україна не є якоюсь такою країною, яку всі зобов'язані рятувати», - цитує Бураковського УНІАН.

Експерт також відзначає, що у разі припинення співпраці України з МВФ під сумнівом може опинитися можливість отримання Україною допомоги обсягом 500 млн. євро з боку Європейського Союзу, оскільки той зважає на рівень співпраці країн з МВФ.

Доки Ющенко з Януковичем воюють з Тимошенко, МВФ розмірковує, чи варто мати справу з такою країною. Посилюється роздратування Україною і в Євросоюзі.

Британська газета « The Financial Times» оприлюднила матеріал, в якому йдеться , що після помаранчевої революції окремі фахівці ЄС висловлювали упевненість, що Україна неодмінно стане на шлях ліберально-демократичної системи, верховенства права та економічного процвітання. Однак цього не сталося.

Світова економічна криза, за даними видання, поставила Україну на коліна, внаслідок чого країна тримається виключно на кредитах МВФ, а внутрішньополітичні протистояння паралізували політичне життя країни і створили їй репутацію зони постійної нестабільності.

Чи вдасться Україні за таких настроїв в ЄС реалізувати амбітні плани щодо підписання угоди про асоціацію з ЄС, вільну торгівлю та про пом»якшення візового режиму для своїх громадян, питання риторичне. Як і те, хто відповідатиме за провали України на зовнішній арені?