A+ A A-
  • Written by Тарас Кузьо
  • Hits: 5821

Янукович відкрив скриньку Пандори у Криму

Naval_gans{jcomments on}Російські націоналісти переконані, що януковичева риторика у ході виборчої кампанії представляла політику, яка спричинює до того, що він виглядає більш проросійським, ніж Леонід Кучма. Це включає пропагування газового консорціуму з Росією, приєднання до Єдиного економічного простору та митного союзу СНД, опозиційне ставлення до співпраці чи членства у НАТО, підтримка подовження терміну базування російського Чорноморського флоту в Криму після 2017 року.  

У Брюсселі президент Янукович знову продемонстрував відсутність розуміння сфери міжнародних відносин, порівнявши у якості так званих «подвійних стандартів» Косово та Південну Осетію. «Я висловився у свій час, що ми проти політики подвійних стандартів. Це на прикладі Сербії... Або, вірніше, визнання незалежності Чорногорії... Визнання незалежності Косово», - сказав Янукович».

Він також не здобув жодної підтримки з боку Брюсселю (чи Вашингтону) через те, що не відкинув повністю будь-які спроби того, що у якості президента він зможе знову відновити питання про визнання незалежності Південної Осетії та Абхазії: «Моя точка зору – ми повинні в черговий раз підкреслити, що міжнародні правила, які мають працювати для усіх, не повинні мати винятків». («Українська правда», 1 березня)

У вересні 2008 року Партія регіонів представила в українському та кримському парламентах резолюції на підтримку незалежності Південної Осетії та Абхазії, зруйнувався традицію України щодо підтримки територіального статусу та територіальної цілісності Грузії. Це показало наскільки Янукович є більш проросійським, ніж був Кучма, який сильно підтримував територіальну єдність Грузії, Азербайджану та Молдови.
Якщо Південна Осетія та Абхазія можуть бути незалежними, то чому Крим не може? Якщо Україна може визнати незалежність Південної Осетії, то чому Грузія не може визнати незалежність Криму?

Інавгурація Віктора Януковича як українського президента 25 лютого примусила його повернутися обличчям до того факту, що Партія регіонів, яку він очолював – повторно відкрила скриньку Пандори кримського сепаратизму. Аналітик Петро Бурковський з Національного інституту стратегічних досліджень запитував перед другим туром голосування: «Чи буде президент Янукович відкривати шлях до відокремлення Криму?» («Українська правда», 26 січня).

Подібне застереження було опубліковане у «Независимой газете» (19 лютого): «Крим може стати серйозною проблемою для нового українського президента». Автор вказує на перший пункт цього як на очікування загрози територіальній цілісності України. «Кримський парламент проголосував за зміну своєї назви з Верховної Ради Криму (рада – український термін) на «Совет» (російський еквівалент). «Кримські депутати де-факто проголосували за перехід до російськомовної назви парламенту автономної республіки за рахунок обмеження Конституції України» («Независимая газета», 19 лютого). Центральні органи влади у процесі передачі влади не відреагували на такі незаконні зміни у Криму.

Обрання Януковича вбачається Кримом як «відкриття нових можливостей для дистанціювання півострова від центру» («Независимая газета», 19 лютого). Російські націоналісти переконані, що януковичева риторика у ході виборчої кампанії представляла політику, яка спричинює до того, що він виглядає більш проросійським, ніж Леонід Кучма. Це включає пропагування газового консорціуму з Росією, приєднання до Єдиного економічного простору та митного союзу СНД, опозиційне ставлення до співпраці чи членства у НАТО, підтримка подовження терміну базування російського Чорноморського флоту в Криму після 2017 року.

Президент Янукович може ігнорувати незаконні дії кримських депутатів, діючи у таких випадках зовсім інакше, ніж Кучма, який першого разу у 1994 році був обраний на більш поміркованій «проросійській» програмі. Янукович та Кучма дуже різні. Кучма був більш успішним у знищенні російського сепаратизму у Криму ненасильницьким шляхом, ніж його попередник Леонід Кравчук. У 1995 році Кучма заборонив інститут президента Криму і за допомогою економічної блокади та розвідувальних операцій підірвав сепаратистський рух. Двох інших факторів, які також спрацювали на користь Кучми, зараз немає: пасивності Росії та внутрішніх суперечностей у сепаратистському таборі.

Російські сепаратисти впродовж наступних десяти років були ізольовані. Кучма підтримував територіальну цілісність України та зробив це наріжним каменем своєї зовнішньої політики. ГУАМ, регіональна група, утворена у 1997 році Грузією, Україною, Азербайджаном та Молдовою, серед своїх головних цілей мала боротьбу із сепаратизмом та сприяння територіальній цілісності.

Країни – члени ГУАМ, крім України, заморозили конфлікти на своїх територіях. З серпня 2008 року Грузія зіткнулася із окупацією Південної Осетії та Абхазії з боку Росії. У 2002-2004 роках прем'єр-міністр Янукович не ставив запитань щодо президентської зовнішньої політики у рамках ГУАМ, щодо поставок зброї до Грузії, відправки українських військ до Іраку чи щодо отримання Плану дій щодо членства у НАТО у 2002 та 2004 роках.

Справжня суть Януковича проявилася лише після Помаранчевої революції та обрання Ющенка. Впродовж 2005-2006 років Партія регіонів скасувала ізольованість російських націоналістів та сепаратистів у Криму шляхом ефективного сприяння прихованій допомозі з боку російських спецслужб сепаратистів півострова, Закарпаття та Одеси. Під час підготовки до другого туру Янукович сказав, що «ГУАМ втратив свою важливість» («Українська правда», 4 лютого).

Партія регіонів об'єдналася із двома російськими націоналістичними партіями у блоці «За Януковича!», який виграв вибори до кримського парламенту у 2006 році. Нові вибори до кримського парламенту будуть проводитися цього року, що надає можливість російським націоналістам мобілізуватися. Блок «За Януковича!» складається з Партії регіонів, Російського блоку та Російської громади Криму (РОК). Російський блок фінансує мер Москви Юрій Лужков, який має тісні зв'язки з російськими спецслужбами. РОК, очолюваний першим віце-спікером кримського парламенту Сергієм Цековим є найбільш впливовою російською націоналістичною групою на півострові, і фінансується Лужковим, Костянтином Затуліним, російським Міністерством закордонних справ та президентською адміністрацією.

Відродження Януковичем російського націоналізму мало три наслідки. По-перше, щорічні спільні військові навчання з НАТО у Криму були зірвані Партією регіонів та протестами російських націоналістів, а ці маневри за часів Кучми проводилися щорічно. Партія регіонів заблокувала голосування у парламенті дозволу прибуття на територію України іноземних військових формувань (УНІАН, 8 серпня 2009 року).

По-друге, у вересні 2008 року кримський парламент проголосував за визнання незалежності Південної Осетії та Абхазії. Подібна резолюція Партії регіонів в українському парламенті (№ 3076-1) щодо денонсації Грузії та закликів до визнання Україною незалежності обох територій – провалилася. Проросійські лідери СНД відмовилися наслідувати про-сепаратистську позицію Януковича. Захист Януковичем своєї про-сепаратистської позиції, спираючись на аналогію з Косово (імітуючи Росію) - виглядали просто смішними.

По-третє, Крим став сміливішим, щоб вимагати більше прав як автономні республіка. Підтримка Януковича подовження терміну базування російського Чорноморського флоту ще більше надихнула кримських російських націоналістів.

Служба безпеки України (СБУ) звернулася до Міністерства юстиції щодо заборони діяльності трьох організацій, які «контролюються з-за кордону», і які загрожують територіальній цілісності України: «Донецької республіки», Народного фронту «Сесавтополь – Крим – Росія» та проросійської русинської організації на Закарпатті. Прокуратура Одеси порушила кримінальну справу щодо організації «За Україну, Білорусію та Росію» (ЗУБР) за розпалювання національної та релігійної ворожнечі (Інтерфакс-Україна, 2 грудня 2009 року).

Фінансування російських націонал-сепаратистів здійснюється шляхом прихованої російської допомоги за допомогою грантів від фінансованого урядом фонду «Русский мир». Завдяки впливу Лужкова міська рада Москви також надала пожертву у розмірі 20 мільйонів доларів для підтримки проектів у Криму і у 2010 році 10 мільйонів доларів буде витрачено на підтримку російської «діаспори» у колишньому Радянському Союзі.

Президент Янукович має конституційне право визнавати зарубіжні території і, таким чином, може послідувати тому, що його партія у 2008 році підтримала незалежність Південної Осетії та Абхазії. Але перед здійсненням цього кроку Янукович повинен знати, що резолюції російського парламенту, прийняті у 1992 – 1993 роках залишаються чинними. Вони анулювали передачу Криму від Радянської Росії Українській республіці у 1954 році, і поставили під сумнів «законність» української суверенності у Севастополі («Українська правда», 26 січня).

Непослідовність Януковича у внутрішній та зовнішній політиці буде найбільшою Ахіллесовою п'ятою його президентства. Голосуючи за підтримку сепаратизму у Грузії два роки тому, він відкрив скриньку Пандори у Криму.

Цікаво:

- Коаліція «тушок» і азаровський Кабмін стартували;
- Мої вітання: в Україні встановлена демократура;
- Юлію Тимошенко обрано лідером об’єднаної демократичної опозиції;
- Політологи переконані, що формування коаліції і уряду за новими правилами поглибить політичну кризу і погано закінчиться для країни;
- Політологи прогнозують проблеми зі створенням нової коаліції і не виключають дострокові парламентські вибори;
- З Президентом Януковичем Україна навряд чи скористається правом зробити заявку на членство в ЄС- Перепелиця;
- Обрання Януковича дорівнює заволодінню України олігархами;