A+ A A-
  • Written by Марина Пирожук
  • Hits: 6385

У НУ-НС – черговий переворот

nuns-flags-radaКриза взаємин всередині парламентської фракції НУ-НС радикалізувалася. Поділені на прихильників президента, прем'єра, Віктора Балоги з його «Єдиним Центром» та ще на кілька дрібних груп, підопічних спонсорам пропрезидентських колись партій, розхитані НУНСівці більше року намагалися тримати баланс. Однак минулого тижня хитку рівновагу було втрачено. Частина членів НУНС відкликала Миколу Мартиненка з посади голови фракції в парламенті. Інша частина заявила про фальсифікацію підписів за відкликання Мартиненка і про спільний інтерес у цій грі політичної команди Віктора Януковича і Віктора Ющенка. Мовляв мета цього всього розвал нинішньої і створення в парламенті нової антиурядової коаліції. Кому ж насправді « підсунули свиню» 38 депутатів з НУ-НС? 

Тема про зміну керівництва фракції "НУ-НС" і про специфічний процес збору підписів для цього активно обговорювалася і у парламенті,і у ЗМІ останні два тижні. Епідемія грипу витіснила цю проблему з теледискусій, але не завадила противникам Миколи Мартиненка довести справу про його усунення з посади голови фракції принаймні до керівництва парламенту. Минулої п'ятниці перший віце-спікер Олександр Лавринович на засіданні парламенту офіційно оголосив про відкликання Мартиненка з посади голови фракції в парламенті. "На підставі письмового звернення 38 депутатів, членів фракції "НУ-НС" від 6 листопада 2009 року інформую про відкликання Миколи Мартиненка з посади голови фракції", - сказав лаконічно член Партії регіонів, він же віце-спікер Лавринович.

Політрада НУ-НС, куди входить керівництво фракції, відразу ж заявила про неправомірність заяви Олександра Лавриновича і звинуватила його в грубому нехтуванні встановленими фактами фальсифікацій підписів членів НУНС проти Мартиненка.

"Очевидно, що вся ця спецоперація була скоординована Банковою та Партією регіонів. Вони навіть не маскувалися: спочатку виступ в сесійній залі Андрія Парубія – потім його підтримка "регіоналом" Олександром Єфремовим – потім незаконне оголошення "регіоналом" Олександром Лавриновичем", - йдеться у заяві політради НУНС.

Захисники Мартиненка також звинуватили Банкову та Партію регіонів у спробі розвалити чинну коаліцію і створити антиурядову більшість у парламенті."З наближенням президентських виборів в хід ідуть будь-які брудні та незаконні методи", - наголошується у їхній заяві.

Усунення Мартиненка з посади керівника фракції, частина НУНС збирається оскаржити у суді. Член НУНС Роман Зварич обіцяє звернути увагу Генпрокуратури на фальсифікацію протоколів з підписами проти Мартиненка. За його словами, відповідного засідання фракції не було, а той, хто підготував такий протокол, скоїв злочин за статтею «службове підроблення». Нагадали про кримінальну відповідальність і Андрієві Парубію, який , за словами Зварича, присвоїв собі статус уповноваженого від фракції.

За його словами, уповноваженими від фракції НУ-НС є лише 5 депутатів – Мартиненко, Третьяков, Тарасюк, Князевич і Стецьків.

Разом зі Зваричем боронити Мартиненка кинулися і БЮТівці. Заступник голови Верховної Ради Микола Томенко, член БЮТ заявив, що відставка Мартиненка скерована передовсім проти уряду Тимошенко.»Якщо Ющенку і Януковичу вдалося домовитися про створення нової коаліції, то її треба оголосити на наступному пленарному тижні і діяти у відповідності до Конституції. Тому що все, що підкилимне – воно погане. Треба діяти публічно, чітко і однозначно», - закинув Томенко Ющенкові з Януковичем.

НУНС підсунув чергову «свиню» Тимошенко?

Захист Мартиненка Блоком Тимошенко виправданий,оскільки уряду Тимошенко потрібна бодай би формальна парламентська коаліція. Микола Мартиненко дотепер це з труднощами, але забезпечував. У разі зміни керівництва НУНС позиції уряду можуть похитнутися. І Ющенко з Януковичем отримають додатковий привід «пощипати нерви» Тимошенко з особливим смакуванням напередодні президентських виборів. А Тимошенко не хотіла б йти на вибори у статусі неповноцінного прем»єра.

Внутрішньофракційні противники Мартиненка кажуть, що не збираються вступати в союз з Партією регіонів. Про це принаймні заявила НУНСівка Ксенія Ляпіна, яка входить до групи «За Україну». А Андрій Парубій заявив якось , що зміна керівництва фракції не конче може означати розвал коаліції. Якщо це справді так, то затіяна у НУНСі ротація голови організована виключно як інструмент боротьби з Тимошенко.

Це може підтвердити повернення на посаду керівника фракції В»ячеслава Кириленка, який наразі не коментує внутрішньофракційні скандали, але, яким хочуть замінити Миколу Мартиненка. Нагадаємо, що у грудні минулого року Кириленко відмовився від керівництва фракції після того, як 37 членів НУНС підписали коаліційну угоду з БЮТ та Блоком Литвина. Очолювана ним група «За Україну» не увійшла в парламентську коаліцію.

Якщо вірити пані Ляпіній і Парубію, що ті не збираються в союз з Януковичем і що коаліції нічого не загрожує, то прихід до керівництва фракції Кириленка вигладатиме нелогічним, а українська політик цілковито абсурдною і незрозумілою. Адже рік тому він полишав посаду через те, що не хотів прем»єра Тимошенко і такої коаліції, яка нині функціонує.

Хіба що В'ячеслав Кириленко не проти виправити власні репутаційні (перед Президентом) та соціологічні показники( у контексті низької власної популярності та його партії на парламентських виборах, про вірогідну достроковість яких говорять дедалі частіше). Ну і заодно «полоскотати» нерви Тимошенко...