A+ A A-
  • Hits: 4499

Академік Мирослав Попович: «Вибачте, не Тимошенко викликала світову кризу, і не Тимошенко викликала землетрус на Гаїті»

Мирослав Попович{jcomments on}Є речі, які відбуваються не питаючи у нас, які стаються поза нашою волею. Тому треба тверезо дивитися, що ми матимемо у перспективі, з якими загрозами ми зіткнемося. Тимошенко – це все, що у нас залишилося від помаранчевих днів. Тоді була надія, і цю надію ми ще маємо сьогодні. Або ми цю надію задушимо, або ми ще спробуємо у вирішальний момент взяти свою долю у руки. Немає ідеального політика. Навіть Юлія Тимошенко з її надзвичайною харизмою від цих помилок не застрахована. Але тоді кому, як не людям, котрі її підтримали бути на сторожі демократії. Треба пам'ятати, що демократія – це свободи і права. А свободи і права ніхто ніколи не приносив на тарелі. За це треба завжди боротися і це абетка політичної боротьби.  

- Пане Попович, до виборів залишилося кілька днів. Ви і багато інших авторитетних людей підтримує публічно Юлію Тимошенко, мотивуючи це тим, що перемога на виборах іншого кандидата призведе до руйнації України. Що може завадити виборцям почути ваші аргументи і погодитися з ними?

- Найважчою перепоною для Тимошенко є економічна ситуація в країні. У цьому сенсі Україна сьогодні нагадує Веймарську республіку у Німеччині між першою і другою світовими війнами. Там так само громадяни не любили свою державу. Потім уже гірко згадували, яка була добра ця республіка. Але було пізно, бо 30% проголосували за Гітлера і дорога в історію була надовго перекрита.

- Ви кажете, що найбільшим ворогом Тимошенко є економічна криза, яка є наслідком світової кризи. Чи не зловживали цим фактором як її опоненти з помаранчевої команди, так і конкуренти. Ющенко врешті був при владі разом з нею, але критикував її не менше за Януковича. Чи був реально кращий варіант виходу з кризи і хто б з критиків Тимошенко приборкав кризу швидше і ефективніше?

- Її опоненти увесь час зловживали цим. І те не так, і те погано і це погано. І що б не говорила Тимошенко, усе погано. Але вибачте, не Тимошенко викликала світову кризу, і не Тимошенко викликала землетрус на Гаїті. Є речі, які відбуваються не питаючи у нас, які стаються поза нашою волею. Тому треба тверезо дивитися, що ми матимемо у перспективі, з якими загрозами ми зіткнемося. Тимошенко – це все, що у нас залишилося від помаранчевих днів. Тоді була надія, і цю надію ми ще маємо сьогодні. Або ми цю надію задушимо, або ми ще спробуємо у вирішальний момент взяти свою долю у руки. Зараз надзвичайно важливий для країни момент, який важко переоцінити. І це мають усвідомлювати усі, кому небайдужа країна та її перспективи.

- А які помилки помаранчевої команди, на ваш погляд, суспільство не здатне пробачити за жодних обставин?

- Найбільшою помилкою був той скандал, який розпалився між Ющенком та його оточенням з Тимошенко. Цей скандал набирав обертів і розвалив усе. Якби не ці скандали, незрозумілі ворожі стосунки і закиди до свого прем'єр-міністра, то ми б могли уже давно переступити через багато перепон, які нас відділяють від нормального економічного та політичного поступу. Ми бачили постійне і безпідставне цькування Тимошенко упродовж всього цього часу. Очевидно, що вона жінка з характером, вольова, а це не кожному подобається. Але мають бути речі вищі за особисте. Я упевнений, що це був найважчий удар по Помаранчевій революції, який люди не можуть пробачити. Мені важко пояснювати природу цієї нелюбові Ющенка до Тимошенко. Я не так близько знаю цих людей. Ющенко є носієм консервативних ідей, засад українського-національного руху. Він каже, що він людина релігійна, він національно свідомий чоловік, і це прекрасно, але він нічого не робив для вирішення економічних проблем країни. Останні його справи свідчать про поспіх реалізації його платформи. Це не так робиться. Він мав би об'єднувати усіх, а не сваритися. Замість цього було особисте зведення рахунків, особистий інтерес і цим самим скомпрометовано команду помаранчевої революції і її ідеї. Тимошенко залишили абсолютно на самоті перед тією навалою надзвичайно важких проблем, які треба було спокійно вирішувати протягом останніх років і всією командою.

- А чи є ризики, що ці помилки може повторити уже команда президента Тимошенко у разі її перемоги?

- Важливе запитання. Немає ідеального політика. Навіть Юлія Тимошенко з її надзвичайною харизмою від цих помилок не застрахована. Але тоді кому, як не людям, котрі її підтримали бути на сторожі демократії. Треба пам'ятати, що демократія – це свободи і права. А свободи і права ніхто ніколи не приносив на тарелі. За це треба завжди боротися і це абетка політичної боротьби. Прихід до влади Тимошенко з командою не означає ідилії і припинення політичної боротьби. Але я певен, що навчена на помилках помаранчева команда принаймні їх не повторюватиме. Я певен, що з нею чергові вибори будуть як мінімум через 5 років. А що буде, коли до влади прийде з такою важкою спадковістю команда Януковича, я не знаю? Я не знаю, чи будуть тоді взагалі якісь вибори? Я не можу дати жодних гарантій. Водночас я не підтримую заяви окремих представників інтелігенції про можливу еміграцію у разі перемоги Януковича на виборах. Я буду на своєму посту, доки ноги носять і доки голова працює. Мій дім тут. Тут треба жити, помирати і робити усе для того, аби країна була гідною і не допускати негідних поворотів історії.

- Яким буде обличчя України на міжнародній арені у разі перемоги Януковича?

- Яке обличчя України з Януковичем? Я боюся щось сказати образливе про нього. Але я мушу сказати, що він не потягне елементарного –спілкування на міжнародній арені. Він може спілкуватися з людьми виключно його кола. Це люди з партії «Єдина Росія» і все. На Заході він не знайде собі партнерів, однодумців і відповідно підтримки для України. Тоді простим українцям доведеться самим боротися за імідж країни і за свої перспективи.

- А з Тимошенко?

- Вона знайшла там контакти. Її сприймають. Навіть тут в Україні зараз її підтримуємо ми – різні люди. Це свідчить, що вона має широку палітру підтримки, якої немає її опонент. Сьогодні українці стоять перед надзвичайно важливим завданням. А це підтримка передовсім національної незалежності України, демократизація режиму і врешті-решт добробут громадян. Це має об'єднати усіх мислячих виборців. Вона правильно вчинила запропонувавши пост прем'єра Тігіпкові у разі перемоги. Її готовність формувати нову команду професіоналів добре її характеризує. Це прояв справжнього державника.

Марина Пирожук
 

Цікаво:

  • «Дебати – це остання перевірка на здатність бути символом нації» - політолог;
  • Янукович - Тимошенко: чи між ними дійсно немає різниці?;
  • З президентом Тимошенко політичні конфлікти в Україні припиняться і пожвавляться стосунки з Європою - політологи;
  • Луценка усунули, аби не було чесних виборів?;
  • З президентом Януковичем Україною керуватимуть олігархи, політична боротьба посилиться, а на дорозі до Європи увімкнуть червоне світло – вважають експерти;
  • Ресурси Януковича вичерпані, а Тимошенко доведеться для перемоги попрацювати за вільний електорат-політологи;