A+ A A-
  • Written by Administrator
  • Hits: 4968

Янукович з Ющенком створили виборчий хаос і поставили хрест на демократії?

Yushchenko_Yanukovych_bankova{jcomments on}Будь-яка людина, яка брала участь у будь-яких колективних зібраннях знає, що не може прийти дві людини проголосувати і ухвалити рішення за увесь колектив. Напевно «регіонали» це роблять для того, аби мати можливості для фальсифікацій. ..Віктор Ющенко міг би увійти в історію як Президент, якого обрали на Майдані і який підтримував демократичні принципи. Він зобов'язаний був забезпечити демократичні і прозорі вибори. Це його обов'язок. Однак своїми діями, зокрема підписанням змін до закону про вибори, він перекреслив практично усю свою історію демократичного президента. З огляду на це, він серйозно ускладнив собі шлях до парламенту і до підтримки виборців... Ющенко не зважаючи на історичну пам'ять про 2004 рік, не зважаючи на те, чого хочуть виборці, вирішив зіграти на користь Януковича і проти Тимошенко - політологи  

Попри критику прем'єра, зауваження Головного науково-експертного управління парламенту, КВУ, Президент України Віктор Ющенко все ж таки підписав закон України «Про внесення змін до Закону України «Про вибори Президента України».

Як відомо, учора Верховна Рада України за чотири дні до другого туру виборів ухвалила закон України «Про внесення змін до закону України «Про вибори Президента України». За внесення змін проголосували 233 народних депутати з 243, зареєстрованих у сесійній залі, серед яких 172 депутати від фракції Партії регіонів, 29 – від НУНС, 27 – від КПУ ,4 – позафракційні і один від БЮТ.

Ініціатором змін до закону про вибори був перший заступник голови парламенту, член фракції Партії регіонів Олександр Лавринович. Згідно ухвалених змін, із закону вилучено положення, за яким засідання виборчої комісії є повноважним, якщо у ньому бере участь не менш, ніж дві третини складу комісії. При цьому у випадку бездіяльності виборчої комісії комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання, віднесеного до компетенції комісії нижчого рівня. У день голосування такі питання розглядаються комісією вищого рівня невідкладно.

Законом також передбачено, що в разі, якщо кандидат на пост Президента України не використав можливість подати встановлену кількість кандидатур до складу відповідної окружної виборчої комісії за 20 днів до дня повторного голосування, Центральна виборча комісія формує склад окружної виборчої комісії у складі 14 осіб, по 7 від кожного кандидата, за поданням голови відповідної обласної ради.

У разі, якщо кандидат у президенти не використав можливість подати встановлену кількість кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії за вісім днів до дня повторного голосування, окружна виборча комісія формує склад дільничної виборчої комісії у кількості 16 осіб, по 8 від кожного кандидата, за поданням голови міської, районної ради.

Прикметно, що відразу після ухвалення закону в парламенті лідер Партії регіонів Віктор Янукович висловив переконання, що Президент Віктор Ющенко підпише ці зміни до закону.

Про готовність до цього Ющенка невиразно натякнув і представник Президента у Верховній Раді України, колишній голова Комітету виборців Ігор Попов. Він відзначив, що у законі «є аргументи «за» і «проти» і що президент визначатиметься з його подачі.

Цікаво, що нинішній голова Комітету виборців України, колега Попова, Олександр Черненко розкритикував закон «регіоналів» і висловлював сподівання, що у Президента Ющенка вистачить «здорового глузду» і він не підпише цей документ.

«Цей закон дуже дивний з точки зору логіки виборчого процесу, традицій виборчого процесу і взагалі здорового глузду. Тому що відсутність будь-якого кворуму в комісіях суперечить принципу колегіальності, демократичності комісії. Логіка Партії регіонів зрозуміла. Проблема у тому, що закон вийшов в інтересах певної політичної сили, а не виборців»- підкреслив Черненко. За його словами потрібно було апелювати до членів комісій, які зривали кворум, а не ухвалювати такі безглузді закони. «За логікою ухвалених у парламенті змін до закону можна ще прийняти інше подібне рішення, що в комісіях рішення ухвалює не більшість, а меншість. Тому залишається сподіватися, що Президент не підпише цей закон»- відзначав представник КВУ.

Однак Президент цей закон підписав.

Через свого прес-секретаря, Президент переказав, що зробив це аби «гарантувати право кожного громадянина висловити свою позицію в день виборів відповідно до Конституції". Мотивація глави держави звучить цинічно в контексті зауважень експертів та його колишньої соратниці Юлії Тимошенко.

Як відомо, прем'єр-міністр України заявила, що ухваленим 3 лютого законом про внесення змін до закону про вибори, в Україні більше чесних виборів не буде.
«Відтепер на базі цього закону можна викидати без суда і слідства членів виборчих комісій і формувати їх на базі одного кандидата. Це руйнує демократію у державі , це повністю руйнує вибір людей»- сказала Тимошенко.

Які наслідки матиме ухвалений парламентом закон і якими справжніми мотивами керувався глава держави, підписуючи суперечливі зміни до закону про вибори? Коментарі політологів:


Ігор ЖдановІгор Жданов:

Я думаю, що Партія регіонів і ті, депутати, які до них приєдналися, зробили відкриття у галузі конституційного права. Зокрема права, яке регулює колективні зібрання. Напевно уперше в історії встановлено правило, коли немає необхідності у кворумі, аби відкрити засідання колективного органу. Будь-яка людина, яка брала участь у будь-яких колективних зібраннях знає, що не може прийти дві людини проголосувати і ухвалити рішення за увесь колектив. Напевно «регіонали» це роблять для того, аби мати можливості для фальсифікацій. Це стосовно суті закону. Якщо говорити про політичні наслідки закону, то треба сказати, що внаслідок його ухвалення створюється хаос і безлад. Ми побачимо, як будуть збиратися по декілька комісій, котрі будуть ухвалювати суперечливі рішення і ми тоді не побачимо ані нормальних, ані прозорих та чесних результатів виборів. Але Партія регіонів створила додаткову мотивацію для громадян західної і центральної України проголосувати проти Януковича і голосувати за Тимошенко. По-друге, «регіонали» створили у суспільній свідомості настрої, що вибори будуть недемократичні і що у саме такий спосіб Янукович хоче перемогти. Найпарадоксальніше, що цю ініціативу «регіоналів» знову підтримав Ющенко. Це уже непоодинокий випадок Ющенка. На словах він виступає за демократичні і чесні вибори, а уже між першим і другим туром він відкрито підігрував Януковичу. Варто згадати його ініціативу про призупинення постанови Кабміну про призначення Москаля керівником МВС у Криму, де він робив у першому турі усе можливе для запобігання фальсифікаціям в Криму. Я прогнозував, що Президент підпише цей закон. І це свідчить про те, що існують якісь домовленості між Януковичем та Ющенком. І напевне ці домовленості стосуються також групи «За Україну», яка проголосувала за цей закон. У мене тепер немає жодних сумнівів, що Янукович і Ющенко діяли в унісон. Якщо підсумувати, то маємо досить системний наступ Партії регіонів перед другим туром – це і Москаль, і відставка Луценка, і відкриття Генпрокуратурою проти судді Київського апеляційного адмінсуду. Тобто ми бачимо, що вони працюють на те, аби забезпечити перемогу своєму кандидату. Віктор Ющенко міг би увійти в історію як Президент, якого обрали на Майдані і який підтримував демократичні принципи, які зараз панують у державі. Він зобов'язаний був забезпечити демократичні і прозорі вибори. Це його обов'язок. Однак своїми діями, зокрема підписанням змін до закону про вибори, він перекреслив практично усю свою історію демократичного президента. З огляду на це, він серйозно ускладнив собі шлях до парламенту і до підтримки виборців. Я думаю, що виборці західної України попри його укази з відзначення Бандери і таке інше не підтримають його більше.


Володимир ФесенкоВолодимир Фесенко:

Підписавши зміни до закону про вибори, який фактично вигідний лише Партії регіонів і Януковичу особисто, Ющенко публічно підтвердив свій політичний зв'язок з Януковичем. Янукович і Ющенко також у таких спосіб вкотре засвідчили, що мають спільний об'єкт неприйняття – це Тимошенко. В цьому сенсі їхні інтереси поєдналися. І Ющенко не зважаючи на історичну пам'ять про 2004 рік, не зважаючи на те, чого хочуть виборці, вирішив зіграти на користь Януковича і проти Тимошенко. Якими будуть наслідки? Покажуть результати виборів. Хоча цей закон безумовно створює підгрунття для фальсифікацій. Сподіваюся, що ці ризики не будуть фатальними і вибори все ж таки відбудуться. Але загрози фальсифікацій внаслідок підписання цього закону зросли.


 

Цікаво:

  • У Комітеті виборців України згодні з Тимошенко і вважають ухвалені зміни до закону про вибори безглуздими і недемократичними;
  • «Дебати – це остання перевірка на здатність бути символом нації» - політолог;
  • Янукович - Тимошенко: чи між ними дійсно немає різниці?;
  • З президентом Тимошенко політичні конфлікти в Україні припиняться і пожвавляться стосунки з Європою - політологи;
  • Луценка усунули, аби не було чесних виборів?;
  • З президентом Януковичем Україною керуватимуть олігархи, політична боротьба посилиться, а на дорозі до Європи увімкнуть червоне світло – вважають експерти;