A+ A A-
  • Hits: 5929

Виконання рішення Стокгольмського суду загрожує національній та економічній безпеці країни. Українська сторона мала давно подати апеляцію-Саприкін

Saprikin_RomanУкраїнська сторона має подавати апеляцію на рішення Стокгольмського арбітражного суду і це вже мали зробити давно. Українська сторона затягує це питання свідомо з певних міркувань. Керівники «Нафтогазу» нічого не вирішують у цій справі, не є впливовими і лише виконують волю міністра палива та енергетики Юрія Бойка... 
Українська сторона має подавати апеляцію на рішення Стокгольмського арбітражного суду і це вже мали зробити давно. Про це «Політичній думці» заявив директор енергетичних програм центру Разумкова Володимир Саприкін.

Експерт зауважив , що українська сторона затягує це питання свідомо з певних міркувань і спростував заяви представників нинішньої влади про необхідність виконувати рішення суду.

«Рішення цього суду не може бути чинним без легітимації його в українських судових установах. «Нафтогаз» може оскаржити рішення цього суду і для цього є всі підстави, оскільки це зачіпає питання національної та економічної безпеки. Згідно ст.56 закону України про міжнародний комерційний арбітраж, суд може послатися , що визнання і легалізація рішення Стокгольмського суду суперечить публічному порядку і загрожує національній та економічній безпеці», - відзначив Саприкін.

За його словами керівники «Нафтогазу» нічого не вирішують у цій справі, не є впливовими і лише виконують волю міністра палива та енергетики Юрія Бойка. «Зараз з його боку поки лунають такі заяви, що Україна начебто нічого не віддасть «РосУкренерго», але це нагадує боротьбу нанайських хлопчиків. Тобто одна людина імітує начебто якусь згоду чи незгоду і веде начебто якусь жорстку боротьбу. Це не так насправді». Саприкін також назвав дивною позицію російського «Газпрому», який все це оформив і якому Україна заплатила майже два мільярда доларів за газ, який не оплатило РосУкренерго. «Мабуть їх менше за все цікавлять українські національні інтереси, тому й мовчать», - відзначив він.

Як відомо, 8 червня Стокгольмський арбітражний суд виніс ухвалу, відповідно до якої зобов'язав «Нафтогаз» повернути компанії «РосУкрЕнерго» 11 млрд. кубометрів газу, а також передати їй 1,1 млрд. кубометрів газу як компенсацію. Окрім того, суд зобов'язав «Нафтогаз» сплатити «РосУкрЕнерго» 197 млн. дол. за порушення контракту.

Того ж дня СБУ порушила справу за фактом нанесення збитків Україні у зв'язку з вирішенням Стокгольмського арбітражу.

Служба безпеки України уже затримала у цій справі колишнього голову Державної митної служби Анатолія Макаренка як підозрюваного в рамках розслідування кримінальної справи щодо нанесення збитків державі Україна за результатами розгляду позову "РосУкрЕнерго" в Стокгольмському арбітражі. У 2009 році державна митна служба провела розмитнення газу "РосУкрЕнерго", який Україна вилучила домовившись попередньо з «Газпромом» про переуступку. Раніше на підписку про невиїзд в ході розслідування цієї справи було взято колишнього заступника «Нафтогазу» Ігоря Діденка.

Лідер БЮТ Юлія Тимошенко заявила, що 11 мільярдів кубометрів газу, що належав "Росукренерго", розмитнювали за її прямою вказівкою.

"Я, як прем'єр в той час давала прямі доручення керівникам "Нафтогазу" Діденку, Дубині; давала прямі доручення керівнику митниці Макаренку і його заступникам, керівнику енергетичної митниці, відстоюючи права України. Я давала прямі команди на розмитнення цього газу, на підписання угод про його купівлю по безпрецедентно низькій ціні 154 долари за тисячу кубометрів. Вважаю, що все це було зроблено на користь України", - заявила Тимошенко на прес-конференції у Києві.

Лідер опозиції збирається відвідати всі силові структури і дати всі роз'яснення, що потрібно порушувати "кримінальні справи проти злочинців, якими є засновники «Росукренерго», якими є високопосадоці, які їх прикривають".

"Суди, якщо вони будуть проходити правосудно і чесно, не мають жодної підстави розглядати ці справи, проводити затримання і приймати рішення про арешт Макаренка, не мають жодних підстав виносити вироки", - заявила вона, наголосивши, що існує рішення Шевченківського суду Києва, яким дії по розмитненню спірного газу визнані законними.

Тимошенко обіцяє також звернутися до всіх світових лідерів і моніторингового комітету ПАРЄ, щоб розповісти, які події розвиваються в Україні.