A+ A A-
  • Hits: 5701

Нацраду сформували з бездумних, непрофесійних людей, аби ті виконували виключно завдання господаря, -вважають експерти

TV...непрофесійний чиновник, це чиновник, яким дуже легко керувати... Ця Нацрада штампуватиме необхідні рішення, немов гарячі пиріжки з тією ж завзятістю, як це робить парламентська більшість у режимі повного іґнорування опозиції та взагалі іншої, відмінної думки... Після монополізації Нацради іформаційний простір цілковито русифікується.

Верховна Рада обрала 4-х членів Нацради з питань телебачення і радіомовлення. З 23 претендентів обрано Євгена Баранова, Оксану Єлманову, Ірину Опілат та Миколу Фартушного. Усі вони є представниками фракцій, які входять у парламентську більшість. Жоден представник журналістських та громадських організацій, а також представники опозиційних фракцій не набрали відповідної кількості голосів.

Представники опозиції назвали це зневагою до громадських та професійних організацій і заявили, що відтепер Нацраду контролюватиме голова СБУ Валерій Хорошковський.

Новий склад Нацради, а також мотиви парламентських фракцій більшості, які проголосували за своїх представників і проігнорували кандидатів від опозиції та громадських і професійних організацій "Політичній думці"коментують експерти.

Ganza_LesyaЛеся Ганжа, медіаексперт:

Події у парламенті під час призначення членів Нацради з питань телерадіомовлення є показовими. Як ми бачимо, влада не рахується з пропозиціями, які надходять не з її середовища. Такими пропозиціями були кандидатури до Нацради від професійної спільноти, від опозиції. Не зважаючи на те, що окремі кандидатури не пройшли технічний відбір, усі кандидатури були повернуті, наче жодного конкурсу у профільному комітеті й не було. Тому з високою мірою вірогідності можна говорити зараз про те, що фракції більшості домовилися між собою, за кого вони голосуватимуть. Якщо говорити про професійність Нацради в такому складі, то, як на мене, там є лише дві людини, які мають уявлення, що таке робота Нацради як регулятора- це Володимир Манжосов і Микола Фартушний. Бо вони уже там працювали. Решта людей не мають елементарного уявлення, що таке Нацрада і чим вона має займатися. Це буде перша глобальна проблема, яку Нацраді треба вирішувати - брак професіоналізму. Якщо у попередній Нацраді були професійні журналісти, медійні практики, то зараз там професійні чиновники, люди, які абсолютно не відчувають медійний ринок. Туди навіть пройшов Баранов,який працював у фірмі, що займалася вивезенням сміття. А непрофесійний чиновник, це чиновник, яким дуже легко керувати. Власне ми уже розуміємо, де буде центр впливу на Нацраду, враховуючи політичний фактор. Цим центром буде людина, пов»язана з інтересами медіагрупи «Інтер».

Skripin_RomanРоман Скрипін, журналіст:

Сьогодні ми дістали ще один поганий знак для медіа в Україні - призначення парламентом своєї четвірки членів Національної Ради з питань телебачення і радіомовлення. Перше, що хочеться запитати: "Хто ці люди?" Цілком і повністю коаліція проіґнорувала думку експертного та фахового середовища, громадських організацій. І навіть більше, - пройшли ті, до кого було чи не найбільше питань: починаючи від причетності до телебачення, радіо і медіа взагалі і звершуючи питаннями освітнього рівня.Не буду заглиблюватися у оцінки, але спробую спрогнозувати, чого слід очікувати від нової Нацради, куди, ясна річ, Президент моментально призначить свого останнього представника.Ця Нацрада штампуватиме необхідні рішення, немов гарячі пиріжки з тією ж завзятістю, як це робить парламентська більшість у режимі повного іґнорування опозиції та взагалі іншої, відмінної думки. Зауважу, що дотримані інтереси однієї людини, - голови СБУ Валерія Хорошковського. Позаяк, за оцінками різних екпертів, саме його люди тепер складають більшість в Нацраді. Відтак, режим повного сприяння буде задіяно для реалізації амібцій монополіста на ринку UA Inter Media Group. Дивіденди від діяльності Нацради у вигляді усіляких можливих дозволів та ліцензій дістануть лояльні до влади телерадіоорганізації. Незалежні - дірку від бублика. Телерадіоринок таким чином буде мати серйозний перекіс та деформацію, не рівні умови конкуренції. Влада отримує ефективний важіль вгамування вільнодумства та свободи слова. Звісно це ще не є фактом, але очевидні тенденції. Особливо у світлі останніх подій довкола ліцензування "5 каналу" та "ТВі".Взагалі, з такими підходами ми далеко не зайдемо. Маю на увазі - далеко в Європу. Окрім іншого, є загроза і для самої влади. Бо той, хто контролює медіа, котролює все. А медіа контролює сьогодні не Адміністрація Президента і не Віктор Янукович особисто. Медіа поступово переходять під контроль СБУ та його очільника.Для бажаючих встановити контроль в медіа я маю неприємну звістку: нині журналістів "з хребтом" вже набагато більше, ніж у 2002. Очевидно, що ми станемо не лише свідками акцій протесту, а й появи медіа з іншою якістю, де роль олігархів буде або мінімізована, або відсутня геть зовсім. Світогляд самих олігархів, які ризикують знов наступити на ті самі граблі, теж зазнає змін. І вони, сподіваюся, почнуть думати, як убезпечити свій капітал від політичного впливу. І останнє, - про відчуття, яке мене не облишає останнім часом. Імідж Януковича, як "цар звірів" у лісі української політики є штучно зліпленим. Насправді його оточують хижаки, які дедалі щільніше звужують кола і врешті-решт з'їдять свого "патрона" за першої ліпшої нагоди, так само як і внутрішня боротьба за здобич подарує не один скандал. Але в умовах інформаційної ізоляції, виборець Віктора Федоровича не дізнається про його персональну біду та апетити соратників.

Fris_ZinoviyЗиновій Фрис, журналіст, Прага:

Якщо це справді люди, за якими (як про це кажуть i пишуть) так чи iнакше стоїть пан Хорошковський, то це я сприймаю як тривожний симптом. Взагалi, я вважаю, оте сплетiння державної спеціальної служби i засобiв масової iформації є більш нiж дивним для демократiї, навiть такої вельми специфiчної, як в Україні. Рiч у тiм, що завжди знайдуться журналiсти, якi захочуть спiвпрацювати зi спецслужбами, навiть вважатимуть це для себе за честь.I це вже буде не журналiстика, а керована пропаганда. Власне, такою була, здебiльшого, радянська журналiстика. Буде дуже сумно, якщо в Українi знову наступлять на тi самi граблi. Це, м'яко кажучи, не дуже оригiнально для 21 сторiччя. Втiм, нiчого дивного, якщо авторитарнi тенденцiї змiцнюватимуться в Українi. Там справдi вiльна преса нiкому не потрiбна. Не потрiбна там i самостiйна Нацрада з питань телебачення i радiомовлення. Мене особливо «зворушило», що членом Нацради став якийсь Баранов - директор департаменту ВАТ «Київспецтранс». Для мене це те саме, що, примiром, заступник заступника зав. складом на бавовнянiй фабриці. Чи на фабрицi з виробництва пiдошв. Уже цього достатньо, щоб глибоко засумнiватися в спроможностi цiєї людини щось вирiшувати самостiйно в такому важливому органi. Повна профанацiя! А може, зараз до Нацради пропихають за принципом обрання радянської Верховної Ради: по доярцi, робiтнику, службовцю... I від «Київспецтрансу»! Ну як тут не впасти в транс!

zdanov_igor_120Ігор Жданов, політичний експерт:

Цим рішення влада вкотре продемонструвала своє ставлення до опозицій і професійних організацій. Громадські діячі висували професійні кандидатури, які не потрапили до Нацради. Зрозуміло, що цей орган тепер є політичним. Нацрада створена виключно під інтереси парламентської коаліції і влади загалом, і зрозуміло, що головну роль тут відіграє і відіграватиме глава СБУ Хорошковський, який до того ж контролює медіа групу «Інтер». Думаю найближчим часом буде перерозподіл частот на користь тих каналів, які пов»язані з нинішньою владою. Крім того, буде здійснюватися тиск на ті телеканали, які критикуватимуть владу і займатимуть опозиційну до неї позицію.

Bondarenko_OlenaОлена Бондаренко, Партія регіонів, член Комітету ВРУ з  питань свободи слова та інформації:

Обрання у парламенті саме цих кандидатур було безумовно політичним рішенням. Тут не треба лукавити і не треба соромитися.Чи буде Нацрада у такому складі реалізовувати інформаційну політику більшості у парламенті, зараз я не можу сказати. Можу лише сказати, що у них є підтримка у парламенті, є підтримка більшості, тому всі їхні ініціативи, які розвиватимуть інформаційний простір будуть підтримані парламентом і нинішньою владою. Стосовно перерозподілу частот, то хочу сказати, що це уже не буде головною функцією Нацради, бо уже все давно поділено. Головне завдання цієї Нацради- це розвиток цифрового телебачення.

tsibulko_tarasВолодимир Цибулько, політичний експерт:

Голосування по Нацраді виглядало як такий поганський ритуальний танець, тому що фактично було зрозуміло, що за нинішньої конфігурації парламенту, ця більшість може проголосувати за що завгодно. Коли вони демонстративно не голосують за ініціативи меншості. Тобто опозиції, тому там розумного так би мовити голосування не варто очікувати. Ця парламентська більшість сформувала таку Нацраду з бездумних, непрофесійних людей, аби ті виконували виключно завдання господаря. І не більше. А господарем нинішньої Нацради стає Хорошковський і виглядає, що його медіахолдин перекриє увесь інформаційний телевізійний простір. Думаю,що наступним кроком буде зачистка FM-простору. Після телебачення Нацрада щільно займеться FM. Тепер у них все в руках. Внаслідок цього буде тотальний запуск російських проектів і здача простору під російський інформаційний ринок загалом. Після такої монополізації, телевізійних контент приречений, бо для них буде дешевше купити російську якусь нездарщину, адаптувати її до ринку і ще й подадуть у рамках підтримки російської мови. Після монополізації Нацради іформаційний простір цілковито русифікується. Одне слово, нічого доброго Україну не чекає. Тепер буде кооперація з росіянами і в цій галузі.

Shevchanko_AndriyАндрій Шевченко, заступник голови Комітету з питань свободи слова та інформації:

Мене розчарувало рішення парламенту. Верховна Рада не змогла використати конкурс до Нацради як можливість принести трохи прозорості, здорового глузду на наш медійний ринок. З політичної точки зору ми побачили як Нацрада вмонтовується на очах у вертикаль Януковича. З юридичної точки зору ми спостерігали процедуру, яка викликає масу запитань. Головне як сталося так, що на конкурс були допущені і ба більше увійшли до Нацради люди, щодо яких є сумніви стосовно їхньої кваліфікації. З ринкової точки зору, то в цих умовах Нацраді доведеться довго попрацювати, аби відновити свій авторитет у професійних колах. Я чую різні оцінки під чиїм керівництвом буде працювати ця Нацрада. Я можу сказати, що ця нарада повністю працюватиме у фарватері Віктора Януковича. Я нагадаю,що навіть за Кучми у Нацраді були представники опозиції, які могли публічно говорити. Зараз ми вперше побачили Нацраду, яка повністю сформована з однієї команди. Для медіа ринку це дуже погана новина.