A+ A A-
  • Hits: 4301

Політологи не виключають, що до протестів підприємців долучаться представники інших галузей, -опитування

FB23155A-CED7-4D57-A745-3E216DCB6C34_mw400_sТе, що зараз відбувається, це уже перший фактично масштабний спротив діям Януковича після обрання його президентом. До цього ми спостерігали апатію, розчарування і байдужість громадян до всього, що робила влада. А тепер громадяни нарешті зрозуміли, що жодної програми економічного зростання ця влада не має. Можливо у частини громадян були ще якісь сподівання, що влада здійснить обіцяні реформи, але події довкола Податкового кодексу показали, що і на реформи вона не здатна. Тут так само немає програми і ліва рука не відає, що робить права. Обурення підприємців може стати початком побудови громадянської мережі, яка може стати опорою у боротьбі з режимом

Чи задовольнить влада вимоги підприємців і яка вірогідність того, що з протестів підприємців може розпочатися другий Майдан?

Прогнози політологів

zdanov_igor_120Ігор Жданов

Думаю, що найбільш імовірним є варіант, що Податковий кодекс буде заветований президентом в окремих його частинах, зокрема щодо найбільш болючих норм для "спрощенців" та свавілля податкової адміністрації. Влада не очікувала таких масових протесних акцій. Вона думала, що ситуація буде розвиватися за вигідним для неї сценарієм - українці просто проковтнуть владне хамство, як це було за попередніх рішень Конституційного суду.

Однак зараз зачеплені соціально-економічні інтереси мільйонів підприємців. Акції на Майдані довели, що українці здатні до самоорганізації, вони об'єднали людей зі всієї України. Це дуже тривожний сигнал для президента і його команди.

Однак, не думаю, що завтра слід очікувати повторення Майдану-2004. Скоріше за все, ситуація буде нагадувати політичну ситуацію початку 2000-х років, початок акції "Україна без Кучми" - зараз протесні акції будуть виникати з конкретних приводів, періодично затихаючи. Але загалом протесні настрої будуть лише зростати.

Losev_IgorІгор Лосєв

Від цієї влади я не чекаю нічого доброго і розумного в принципі. Я схильний очікувати лише подальших дурнуватих кроків, які будуть лише ускладнювати ситуацію. Стосовно вимог підприємців, то є дуже невеличкий відсоток вірогідності, що влада трохи відступить. Але якщо це буде зроблено, то лише для того, аби обдурити знову цих нещасних людей і вдарити по них з іншого боку. Оці розмови про те, що спочатку треба Податковий кодекс ухвалити, як пропонував Володимир Литвин, Президент нехай підпише, а потім туди будемо вносити зміни, розраховані, вибачте, на дурнів. Бо якщо закон буде підписано, то він набуде чинності і тоді вже щось туди вносити, змінювати буде неможливо. Зрозуміло, що уряд має виконувати свої зобов»язання. Але оскільки економічної політики у нього немає, розвитку промисловості немає, жодних ідей і адекватних реформ не здійснюється, а гроші уряду потрібні, тому він і шукає варіанти, кого можна пограбувати, обібрати. Розпочали з підприємців. Це суто така більшовицька логіка. У нас взагалі капіталізм зараз з більшовицьким оскалом. Знайшли групу населення, яку можна пограбувати на свою користь, ну може частину кинути пенсіонерам з цих награбованих коштів для окозамилювання. На реформи ця влада не здатна, бо для їх здійснення має бути концептуальне бачення. А в кого воно там є , у Чечетова? На Майдані зараз зібралися люди, яким є що втрачати конкретно. Вони самі собі будувати життя, без влади і тут раптом ця влада вирішила у них побудоване забрати. Чи долучаться до акції підприємців інші верстви населення? Мітинги підприємців,яких як мінімум 6 мільйонів, це уже велика армія, яка здатна відстояти свої інтереси. У нас насправді феодальна держава, коли влада вирішує свої проблеми за рахунок пограбування громадян. І те, що ці люди пішли у наступ багато означає. Я не виключаю, що згодом до акцій підприємців можуть приєднатися інші категорії громадян. Коли люди побачать цю пристрасть, ідею на Майдані, то вони обов»язково приєднаються до протестів підприємців,оскільки дії нинішньої влади зачіпають кожного. Протести підприємців ядро,на яке легко може нашаруватися решта проблем, пов»язаних з владою. А проблем багато.

Garan_Olexiy_203Олексій Гарань

Я думаю, що це ще не Майдан. Це швидше нагадує реакцію громадськості на фальсифікацію виборів у Мукачеві, які збурили країну і стали одним із чинників, які призвели до Майдану. Нинішні акції теж знакові і влада мала б піти на поступки підприємцям, аби продемонструвати свою готовність чути людей. Але чи зробить вона це, я не впевнений. З одного боку це було б логічно і влада б зняла напругу, але з іншого боку Банкова не хотіла б йти на будь-які поступки, оскільки влада потребує грошей. Думаю, команда Януковича намагатиметься затягувати вирішення цього питання у часі. Уже деякі представники Партії регіонів заявляють, що потрібно сідати за стіл переговорів , домовлятися з підприємцями. Але це лише робиться для того , аби відволікти увагу і розтягнути проблему в часі. Чи долучаться до протестів підприємців інші громадяни? Те, що зараз відбувається, це уже перший фактично масштабний спротив діям Януковича після обрання його президентом. До цього ми спостерігали апатію, розчарування і байдужість громадян до всього, що робила влада. А тепер громадяни нарешті зрозуміли, що жодної програми економічного зростання ця влада не має. Можливо у частини громадян були ще якісь сподівання, що ця влада здійснить обіцяні реформи, але події довкола Податкового кодексу показали, що і на реформи вона не здатна. Тут так само немає програми і ліва рука не відає, що робить права. Обурення підприємців може стати початком побудови громадянської мережі, яка може стати опорою у боротьбі з режимом. Політична опозиція і громадянський рух ідуть паралельним шляхом. Це добре. Якщо підприємців підтримають представники інших галузей, то у нинішньої влади можуть початися серйозні проблеми.

kuzyo_tarasТарас Кузьо

Уряд Азарова навряд чи задовольнить вимоги представників малого та середнього бізнесу з огляду на дві причини. По-перше, ця соціальна група є чужою для світогляду нинішнього уряду, в основі якого лежить великий бізнес. Більшість малого та середнього бізнесу розміщено в «помаранчевих» Західній та Центральній Україні. Друга причина полягає в тому, що новий Податковий кодекс є помстою представникам малого та середнього бізнесу, які в 2004 році підтримали Помаранчеву революцію. Команда Януковича вже помстилася Верховному Судові, який було маргіналізовано, та жителям Києва, чиї демократичні права обирати посадовців і мера було ліквідовано.

Разом з тим, поточні протести мають небагато шансів стати другою Помаранчевою революцією з огляду на чотири причини. По-перше, Революція троянд і Помаранчева революція пройшли під час виборів, коли політичні режими були вразливими до серйозних трансформацій. Наступні вибори в Україні заплановано на 2012 і 2015 роки, відповідно. По-друге, Революція троянд і Помаранчева революція відбулися завдяки існуванню об'єднаної опозиції, що наразі в Україні відсутнє. Зрештою, підприємці неохоче йдуть на співпрацю з політичною опозицією.

Однак команда Януковича ще раз продемонструвала свою слабкість, оскільки тільки-но з'являється потужна опозиція її крокам (як у випадку закону про мови та Податкового кодексу), вона відступає. Якби влада захотіла застосувати силу до протестуючих і це призвело до кровопролиття, як сталося 2007 року в Тбілісі за рішенням грузинського президента Саакашвілі, імідж Януковича на Заході був би настільки зіпсованим, що будь-які суми грошей, витрачені на піар, не врятували б його