A+ A A-
  • Hits: 5502

Інтелігенція не вірить, що Янукович їх почує, але розраховує на громадян. Відповіді на заклики припинити переслідування Тимошенко та інших опозиціонерів не буде…

yura_mi_s_toboiЛюди мають негайно усвідомити, що якщо зараз не покласти край політичним репресіям, то завтра почнуть приїжджати машини, які в сталінські часи називали «чорний ворон» в помешкання до кожного і люди почнуть зникати зі своїх осель. Зараз потрібно захистити не тільки демократію в країні, не тільки державу, а самих себе від масового терору, який може розпочатися...

 Президент України Віктор Янукович не відреагував на вимогу представників української інтелігенції припинити політичні переслідування представників опозиції і зокрема Юлії Тимошенко. Про це Інтернет-виданню «Політична думка» сказав академік НАН України Мирослав Попович.

«Список підписантів листа зараз збільшується, однак у мене є сумніви, що глава держави відгукнеться на наш лист взагалі», - сказав він.

У те, що влада відреагує на заклики інтелігенції , не вірить й письменник Юрій Андрухович.

« Але в цій ситуації найголовніше виявлення власного ставлення, власної позиції. Відносно того, що ця влада ігнорує будь-які протести громадськості,фактично зрозуміло з перших днів її приходу до влади. Тому розраховувати на те, що вона змінить свою поведінку, наївно. Поступатися вона ні в чому не збирається і позиція громадян її не цікавить», - сказав Андрухович.

Водночас письменник висловив сподівання, що реакція впливових і авторитетних у суспільстві людей стане чинником, який консолідує усіх, хто не згоден з діями нинішньої влади.

«Є суспільство і є окремі особистості, які не можуть мовчати і не будуть мовчати. Тому є великі сподівання, що ці висловлювання не минають даремно, їх чують інші громадяни і це дає надію на об»єднання громадян у спротиві діям такої влади» , - наголосив Юрій Андрухович.

При цьому Андрухович висловив думку, що індивідуальні дії свідомих нинішньої ситуації українців можуть бути більш ефективні, ніж колективні.

Таку позицію підтримує і доцент Києво-Могилянської академії Ігор Лосєв. За його словами, нинішня влада не зважатиме на позиції інтелігенції. Водночас він висловив переконання, що влада може відреагувати лише тоді, коли її сильно злякають.

«Злякати їх можуть лише масові виступи. Це ми бачили у 2004 році, коли на Майдані стояли мільйон українців і ,власне, це лише їх і стримувало від радикальних дій.

Окремі виступи впливових людей, на думку Лосєва, корисні для мільйонів українців, які мають зараз замислитися, як їм захиститися від такої влади і як захистити власну країну.

«Люди мають негайно усвідомити, що якщо зараз не покласти край політичним репресіям, то завтра почнуть приїжджати машини, які в сталінські часи називали «чорний ворон» в помешкання до кожного і люди почнуть зникати зі своїх осель. Тому заяви інтелігенції мають розбудити якщо не патріотизм і соціальну активність, то принаймні інстинкт самозбереження. Зараз потрібно захистити не тільки демократію в країні, не тільки державу, а самих себе від масового терору, який може розпочатися», - зауважив вчений.

Як відомо, днями представники української інтелігенції звернулися до Віктора Януковича з листом, в якому вимагають припинити політичні переслідування представників опозиції і зокрема лідера БЮТ, голови партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко.

«15 грудня 2010 року демократія в Україні зазнала жорстокого удару. Це дата, з якої політичні переслідування набрали якісно нового значення і загрозливого розмаху. Свобода розтоптана, диктатура Партії регіонів показала своє справжнє обличчя. Досі команда Януковича намагалась залякати опозицію та громадянське суспільство тихими репресіями та арештами. А тепер, коли Генеральна прокуратура пред'явила звинувачення з підпискою про невиїзд голові партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко, людині, що за неї на президентських виборах проголосувало дванадцять мільйонів громадян України, влада продемонструвала зухвалий намір остаточно знищити реальну опозицію, перейти до авторитарного правління в державі", - цитує текст звернення УНІАН(http://www.unian.net/ukr/news/news-413128.html).

Представники української інтелігенції зауважили, що звинувачення на адресу Юлії Тимошенко є абсурдними і що Президент доручив генеральному прокурору порушити проти лідера БЮТ справу, аби усунути її від політичної діяльності та знищити опозицію, оскільки саме вона буде його головним конкурентом на майбутніх парламентських і президентських виборах і саме Тимошенко «є уособленням справжнього опору антиукраїнській та антидемократичній політиці, яку здійснює нинішній режим".

Підписанти листа також зазначили, що український народ має гіркий, трагічний досвід перебування під владою єдиного "непомильного" ленінсько-сталінського режиму.

«Ми пам'ятаємо, що нищення свободи та альтернативи у політиці обернулось для народу безправністю, бідністю, голодоморами, приниженням гідності, духовності, русифікацією... Сьогодні ми стоїмо на порозі часу, коли все, що ми пережили в ХХ ст., починає повторюватися. Знову панує одна партія, чиниться політичний тиск на суспільство та ЗМІ, переслідується опозиція, процвітає беззаконня та корупція, влада здає національні інтереси і руйнує підвалини української ідентичності та державної незалежності України. Бандитське побиття у Верховній Раді депутатів із партії "Батьківщина" депутатами з Партії регіонів ще раз засвідчує, що "регіонали" поводяться на українській землі як окупанти", - наголосили підписанти листа.

Лист підписали Іван Дзюба, Дмитро Павличко, Левко Лук'яненко, Мирослав Попович, Юрій Щербак, Ігор Юхновський, Марія Матіос, Юрій Андрухович та інші представники української інтелігенції.