A+ A A-
  • Hits: 3435

Чи може Янукович і його соратники опинитися в «чорному списку» ЄС разом з Лукашенком і Путіним?, - опитування

Lukashenko_Putin_YanukovychВсі уже там збагнули, хто такий Янукович і жодних ілюзій уже не мають... Якщо у Януковича і оточення вистачить розуму зупинитися хоча б на такій напівдемократії і не доводити до диктатури, то санкцій не буде. Але боюся, хлопці уже відчули запах крові...

Польща включила Президента Білорусі Олександра Лукашенка у список білоруських чиновників, яким буде заборонено в'їзд до цієї країни за репресії опозиції. Питання про санкції проти офіційного Мінська розглядалося на засіданні Європарламенту в Брюсселі.Як повідомляло Радіо Свобода, у Євросоюзі критично оцінили перебіг президентських виборів у Білорусі 19 грудня. У зв'язку з цим очікується спеціальна заява про ситуацію в Білорусі верховного представника ЄС із зовнішньої політики Кетрін Ештон. У чорному списку Європарламенту може опинитися й Прем'єр-міністр РФ Володимир Путін через причетність до справи Ходорковського(УНІАН. http://www.unian.net/ukr/news/news-416380.html)

Чи свідчать жорсткі оцінки щодо стану демократії в Україні про те, що Захід не буде більше "панькатися" і з українською владою? Чи може Янукович і його соратники опинитися в чорному списку ЄС? З цими запитаннями "Політична думка" звернулася до експертів.


Юрій АндруховичЮрій Андрухович, письменник

Я не виключаю й такої перспективи. Висновки можна буде робити із того, чи західна спільнота втілить якісь заходи щодо двох наших сусідніх можновладців. Якщо вони, наприклад, застосують санкції щодо Лукашенка і його режиму, то це означатиме, що в них достатньо рішучості. Тобто що Україна вже в кандидатах на щось подібне. Я розумію так, що вони все ж не хочуть Україну втратити, тож і намагаються, не спалюючи мостів, усе ж таки чинити політичний тиск на нинішній режим, тримаючи його на максимально короткому повідку. Втім, поки що ми майже не відчуваємо, чи в них узагалі є хоч якийсь повідок. Але, здається, крига скресла, і Захід починає розуміти, що тут таки коїться щось вельми недобре.

Ірина БекешкінаІрина Бекешкіна, директор Фонду «Демократичні ініціативи»

Ставлення ЄС до Путіна і Лукашенка різне, бо в Росії – нафта, від якої залежить Європа, а в Білорусі її немає. В Україні теж нафти немає, отже можна говорити про імовірність ставлення до Януковича так само як до Лукашенка. А опинитися у «чорному списку» Янукович може тоді, коли Україна перетвориться на Білорусь. Поки що Україна, хоч і істотно втратила у рейтингу свободи, але все ж таки залишається напіввільною країною, на відміну від повністю не вільних Росії та Білорусі. Якщо у Януковича і оточення вистачить розуму зупинитися хоча б на такій напівдемократії і не доводити до диктатури, то санкцій не буде. Але боюся, хлопці уже відчули запах крові...

Garan_Olexiy_203Олексій Гарань, професор політології

Я думаю, що ЄС, США вирішують зараз дилему, бо вони пам'ятають, як було з Кучмою, який внаслідок касетного скандалу став опальною персоною для Заходу. У нього тоді залишився лише один напрямок, де його приймали, де з ним спілкувалися- це Росія. Тому очевидно, що на Заході є побоювання, аби Україна не відійшла знову в один бік. Саме тому з приходом Януковича до влади, Захід приділяв достатньо уваги Україні. Януковича запрошували активно з візитами. Однак з цього нічого не вийшло, це не спрацювало, надто великий крен у бік Росії. При цьому Захід був сам зацікавлений на початку у налагодженні стосунків України з Росією. Але зараз там розуміють, що цей крен став небезпечним. Але найбільше, що турбує зараз демократичний світ, це те, що в Україні будується авторитарний режим. Ми не бачимо зараз гучних заяв з цього приводу від перших осіб ключових держав. Свого часу лише Меркель висловила стурбованість ситуацією в ЗМІ. І це наразі все. Але є наростання критики з боку європейських структур- ПАРЄ, ЄС. Ми також бачимо, як Україна втрачає свої показники і статус у різних рейтингах. Показовою є заява Єврокомісара з питань розширення і європейської політики сусідства Штефана Фюле про вибіркове правосуддя в Україні, заява США про ситуацію в Україні тощо. Усе це свідчить, що критика буде лише наростати, всі уже там збагнули, хто такий Янукович і жодних ілюзій уже не мають. Стосовно санкцій щодо української влади, то це залежить від її подальшої поведінки. Якщо Янукович і команда і надалі нехтуватимуть закони, то я не виключаю, що Захід буде змушений жорстко реагувати. Водночас там шукатимуть шляхи уникнення в Україні сценарію, який може підштовхнути Януковича в бік Росії. Є думка, наприклад, Тараса Чорновола, що група Льовочкіна-Бойка-Фірташа працює якраз над сценарієм ізоляції Януковича на Заході і підштовхування його в руки Росії.

Що може схаменути українську владу? Думаю, що вплинути на українську владу можуть самі українські громадяни. Крім того, сподіваюся, що Януковичу має бути неприємною сама думка про санкції щодо нього та ізоляцію його на Заході. А починатимуть там з ігнорування – Януковича перестануть запрошувати у Західні країни. У разі якщо це не допоможе, то можуть включити більш дієві заходи – позбавлення віз, блокування рахунків у банках, тобто той арсенал, який застосовується до диктаторських режимів. Гадаю, що можливість застосування таких санкцій має змусити замислитися Януковича. Захід своєю чергою від жорстких санкцій стримуватиме фактор Росії.

Сергій ГрабовськийСергій Грабовський, політичний аналітик

До жорсткої реакції з боку Заходу і Європи зокрема, думаю, ще далеко. На жаль, сучасні європейські політики, на відміну від своїх великих попередників, нездатні грати на випередження. А тому доти, доки Янукович не вдасться до таких брутальних дій, як Лукашенко, поки він не сфальшує відверто ще одні вибори, - боюся, нічого серйозного не станеться. Як їздив Янукович до Іспанії "лікувати коліно", так і їздитиме. Як скуповуватимуть олігархи України маєтки у Франції та на Кіпрі – так і скуповуватимуть.

Ігор ЛосєвІгор Лосєв, доцент Києво-могилянської академії

Я би не покладав великих сподівань на Захід, бо він є корисливим у своїх міркуваннях і часто спокійно обмінює права людини і демократію на нафту і газ. Тому не треба чекати, що Захід нам допоможе. Цілком можливо, що не допоможе. Якщо згадати, що США установили дипломатичні стосунки з комуністичним СРСР під час Голодомору в Україні. Втихомирити і схаменути українську владу може лише реально сам український народ. Скажімо у тій же самій комуністичній Румунії жодна із Західних країн не могла вплинути на Ніколае Чаушеску. Але прийшов момент, коли на нього вплинув румунський народ. Сподіваюся, що так само відбудеться і в Україні, але не в кривавий спосіб, а більш цивілізовано. Народ має сказати своє слово. Єдине, що політики мають бути гідні довіри і поваги народу, а для цього потрібно поставити інтереси суспільства на перший план, а вузькопартійні інтереси уже потім. Крім того, політикам треба бути реалістичними і самокритичними. Ось я нещодавно прочитав в газеті «Україна молода» інтерв»ю з колишньою прес-секретаркою Віктора Ющенка Іриною Ванниковою. Так ось вона пояснює той факт, що колишні міністри в уряді Тимошенко за квотою Ющенка не переслідуються зараз режимом, бо вони мовляв «білі і пухнасті» і нічого не крали. Тобто це такий прозорий натяк, що усі ці люди, які нині переслідуються(правозахисники, журналісти, науковці, підприємці, письменники) і репресуються владою або хабарники, або злодії і корупціонери. Така позиція навряд чи викличе симпатію в людей, які бачать що відбувається. А відсутність солідарності з жертвами фактично поліцейського режиму в Україні ще більше відверне від таких політиків. Так не можна поводитися. А така поведінка позбавить «Нашу Україну» навіть примарних шансів відродитися. Політикам треба бути чесними і принциповими і тоді народ за ними піде.

Motil_OlexanderОлександр Мотиль, професор політології(США)

«Чорні списки» складає Рада Європейського Союзу, точніше міністри зовнішніх справ країн-членів. В Раді мають неабиякий вплив Німеччина, Франція, Італія, які з прихильністю ставляться до Росії і не хотітимуть ображати Путіна . І навряд чи там ухвалять якісь санкції стосовно Путіна та на його союзника Януковича.

З Лукашенком простіше. Він самодекларований диктатор. Білорусь мала і не дуже важлива економічно для Європи, відносини Білорусі з Росією напружені. Отже Європі легко ставити заборону на Лукашенка.

Янукович самодекларований ентузіаст Європи, самоназваний «демократ». Україна важлива для Європи, а відносини України з Росією близькі. Європарламент може закликати до накладання заборони на «януковичів», але Рада ЄС навряд чи погодиться в теперішніх обставинах. Інша річ, якщо режим явно спровокує кровопролиття, хоч і тоді , скоріше, можуть занести міністра внутрішніх справ України до чорного списку , а не самого Януковича.