A+ A A-
  • Hits: 3802

Політологи не вірять у готовність влади судити Тимошенко публічно і справедливо, «бо темні справи робляться закрито», -опитування

tymoshenko_adminsudНегарні, темні справи завжди проводяться без світла, у закритому режимі. це лише початок судових процесів... Вони будуть чисельними, потім в Україні напевно утворять невеличкі концтабори. Одне слово, усі ті атрибути, які мала совєтська влада. Завдання Генпрокуратури показати, що опозиція не може існувати самодостатньо в Україні, а лише у форматі дозволеної владою телевізійної, керованої опозиції.

Опозиція вимагає від Януковича забезпечити неупереджений, справедливий і публічний розгляд справи Тимошенко у прямому ефірі.

Президент Віктор Янукович заявив на сесії ПАРЄ у Страсбурзі, що не впливає на рішення Генпрокуратури і слідчого, зокрема у наданні дозволу Тимошенко на виїзд з країни.Також Янукович раніше заявляв, що бажає Тимошенко довести у суді свою невинність і займатися улюбленими справами.

Хто реально керує в Україні судовими процесами над Тимошенко і опозицією, безпосередньо Президент, як твердить опозиція, чи суд?

Чи готова влада виконати вимогу опозиції у забезпеченні неупередженого і публічного судового розгляду справи Тимошенко?

Коментарі провідних політологів:

Ігор Жданов

Якщо говорити про судову систему України, то вона не має нічого спільного з правосуддям. Це відомо і всередині країни , так і за її межами, на жаль. Суди в Україні залежні від політичного впливу, корупційного, коли за гроші ухвалюються потрібні рішення або за вказівкою зверху. Безумовно довести, що судом над опозицією керує безпосередньо Янукович, неможливо. Але всім все зрозуміло, що ці процеси політичні і не мають стосунку до правосуддя. Тому процеси над Тимошенко, Луценком та іншими опозиціонерами називають політичними репресіями. Стосовно ж готовності влади виконати вимогу опозиції і судити Тимошенко прозоро і справедливо, то безумовно що на це влада ніколи не піде. Негарні, темні справи завжди проводяться без світла, у закритому режимі. Публічність –це велика проблема для корупціонерів, для справедливих рішень. Побачити відкритий суд над Тимошенко хотілося б не лише їй самій, а й громадськості. Однак цей процес не матиме належного висвітлення.

Ігор Лосєв

Я думаю, що влада абсолютно не зацікавлена у відкритому процесі над Тимошенко. Українській владі забракне мужності це зробити, бо всі розуміють чітко, що відкритий судовий процес над Тимошенко може перетворитися у процес над самою владою. Усі ці балачки українського керівництва у Європі про те, що ніхто не впливає на рішення судів, просто смішні. У Совєтському Союзі теж заявляли, що партія не втручається у життя громадян, що суди справедливі тощо. Говорити можна все що завгодно. Але ми чітко бачимо, як рішення судів у справах опозиціонерів відповідають побажанням влади. Один до одного. Тому про що тут можна говорити.

Розраховувати сьогодні опозиціонерам на справедливий суд не випадає. Про рядових українців взагалі не мовиться.

Однак гадаю, що всі ці процеси марно не пройдуть. До цього долучаться ще так звані реформи , зокрема житловий кодекс, так звана пенсійна реформа, яка робить ситуацію нестерпною для українців. Оце справді обіцяє великий соціальний вибух. І до цього треба готуватися всім.

Володимир Фесенко

В Україні ніколи суди не були вільні. І за президентства Ющенка суди були під політичним впливом. Іноді під впливом корупційним, інколи під впливом політичних сил, в тому числі і опозиційних сил, які нині є владою. В Україні ніколи не було справедливих судів. Стосовно вимоги опозиціонерів судити Тимошенко відкрито, то цього ніколи не буде, оскільки це не є в інтересах влади. Думаю, що одночасно буде декілька резонансних процесів і ніхто не виконуватиме вимоги опозиції. Опозиція хоче виставу. Влада не даватиме сприятливе інформаційне середовище для Тимошенко. Якщо говорити про можливі результати усіх цих процесів, то вірогідніше за все Тимошенко не посадять, не ризикнуть. Влада боятиметься Заходу, але зробить усе, аби досягнути політичного результату. Тобто завдання влади -вилучити Тимошенко з політичного життя. Покарають швидше Луценка, а не Тимошенко.

Віктор Небоженко

Дотепер нічого подібного у судовій системі України не відбувалося. Тому вимоги опозиції засвідчують про новий рівень політичної культури. Адже це лише початок судових процесів. Вони будуть чисельними, потім в Україні напевно утворять невеличкі концтабори. Одне слово, усі ті атрибути, які мала совєтська влада. Вимоги опозиції про публічність процесу є природними. Але на це влада ніколи не піде. Внаслідок політичне протистояння лише загостриться.

Стосовно заяв Президента про те, що він не впливає на рішення судів і взагалі на суди, то тут варто згадати його іншу заяву про те, що він несе відповідальність за все, що відбувається в країні. Це говорив сам Янукович.

Крім того, у діяльність судів не конче втручатися самому Президенту. Це залюбки роблять ті з його оточення, хто хоче Януковичу зробити приємно, хто хоче йому забезпечити комфортне, зручне і легке життя. Анонімне втручання у роботу будь-яких інституцій, в тому числі судів – це якраз відомий совєтський спосіб познущатися над людьми. Це роблять нині й представники української влади.

Припускаю, що процеси над Тимошенко будуть затяжними, закритими. Вони будуть шукати все нові й нові справи. Завдання Генпрокуратури показати, що опозиція не може існувати самодостатньо в Україні, а лише у форматі дозволеної владою телевізійної, керованої опозиції.Ось і все.


Як відомо, опозиція зажадала від президента Віктора Януковича забезпечити неупереджений, справедливий судовий розгляду справи Юлії Тимошенко, а також пряму трансляцію судового засідання.

Відповідні вимоги містяться у листі-зверненні до Януковича, який підписали керівники парламентської фракції «БЮТ-Батьківщина», а також голови низки комітетів Верховної Ради, заявив голова фракції «БЮТ-Батьківщина» Іван Кириленко.

«Формально її «судитимуть» за те, що під час кризи виплатила пенсії - нібито за рахунок «екологічних» грошей. За те, що закупила автомобілі для сільської медицини, які вже врятували тисячі життів там, куди раніше медики не могли вчасно дістатися до своїх пацієнтів. «Судитимуть» за те, що під час загальноєвропейської газової кризи взяла на себе відповідальність і відновила газопостачання в Україну, врятувала людей від замерзання посеред лютої зими», - цитує звернення сайт БЮТ.

«Ви, як Глава держави добре знаєте, що всі справи проти Тимошенко шиті білими нитками, що вони є надуманими від першої і до останньої літери.Ми, народні депутати фракції «Блок Юлії Тимошенко – «Батьківщина», звертаємось до Вас, як Гаранта Конституції, що неодноразово наголошував: «що не уявляє собі Ю.Тимошенко у в'язниці»:

Перше. Вжити передбачених Вашими повноваженнями заходів щодо неупередженого і справедливого розгляду справи, публічності і гласності суду, допуску преси та громадськості на судове засідання. Для цього слід надати відповідне приміщення – наполягаємо на виділенні конференц-залу Українського дому в Києві.

Друге. Провести пряму трансляцію судового засідання на Першому національному телеканалі. Адже це непересічний суд, і справа має величезну суспільну вагу.

Третє. Зняти цензурну заборону на поширення на українських телеканалах висновків провідних міжнародних юридичної та аудиторської компаній, які стовідсотково переконливо довели необґрунтованість звинувачень на адресу Юлії Тимошенко у справах по Кіотському протоколу та по закупівлі машин для сільської медицини», - наголошують підписанти листа.

БЮТівці висловили переконання, що в умовах відкритого, гласного процесу «у жодного громадянина України жодних сумнівів щодо абсолютної невинності Тимошенко не залишиться.

Соратники Тимошенко також нагадали Януковичу, що крім українського суду є «Європейський суд, народний суд та Божий Суд», наголосивши, що посилення репресивного тиску на Тимошенко ще сильніше згуртує команду БЮТ та народ у боротьбі за Україну.

Відкритий лист-звернення підписали від фракції «БЮТ-Батьківщина» - Голова фракції Іван Кириленко, Перший заступник голови фракції Андрій Кожем'якін.

Також листа підписали Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Сергій Міщенко, Голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко, Голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Володимир Полохало, Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя Олена Шустік.

Того ж дня на прес-конференції у Страсбурзі Янукович заявив, що суд над Юлією Тимошенко буде проходити у відкритому режимі.

Перед цим європейські політики зажадали від української влади припинити переслідування опозиційних політиків та дотримуватися демократичних стандартів.